Knesl + Kynčl architekti: Mezi městem a domem

Knesl + Kynčl architekti: Mezi městem a domem

Nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera představí tvorbu kanceláře Knesl+Kynčl architekti, která vznikla v roce 2001 a dnes čítá 20 architektů. Při svých realizacích se řídí krédem stálé kvality, ať už jde o rodinný dům, či urbanistický celek. Jejich tvorba tak nikdy nepředstavovala avantgardu, ale střídmost a kvalitu. Výstava bude k vidění  v Galerii Jaroslava Fragnera od 2. 2. 2013 do 3. 3. 2013 a vernisáž proběhne v pondělí 4. 2. 2013 od 19 hodin.

Mezi městem a domem

Vždy nás zajímá nejdřív místo, kde má dům vzniknout, jeho vazby a souvislosti. Dům není socha, není tu pouze sám pro sebe, vždy je součástí města či krajiny. Proto se také zabýváme kompletní škálou architektonických prací a poloh – od územního plánování po detail a od teorie po realizaci. Naší ideální zakázkou je „městský projekt“, v Bohigasově slova smyslu – stavba, kde se vzájemně proplétá dům s městem a potkává veřejné se soukromým.

Výstava měla být původně jakýmsi ohlédnutím za desetiletím naší společné práce, ale díky tomu, že se termín stále odsouval, uvědomili jsme si, že nechceme, aby byla jenom pouhou retrospektivou. V každodenním shonu není čas se zastavit a věci, o kterých přemýšlíme a o kterých se bavíme naformulovat a utřídit. Proto jsme tuto výstavu pojali jako příležitost splnit alespoň některé vnitřní resty.

Je nám blízká obecně srozumitelná výpověď a proto máme rádi klasické výstavy, kde si člověk může prohlédnout něco víc než jen pár módních fotek, kterých jsou plné časopisy a internet, či nějakou extravagantní expozici. Proto se snažíme ukázat, jak přemýšlíme, o čem přemýšlíme, vyložit co děláme, proč to děláme a co nás zaměstnává.

K představení způsobu myšlení jsou asi nejvhodnější soutěžní projekty, ve kterých je původní idea zobrazena v krystalické podobě, ještě nezakalená projednáváním, optimalizováním, způsobem realizace apod. Prostřednictvím pěti soutěžních návrhů a tří jiných typů projektů se pokoušíme představit způsob našich mentálních postupů, který lze zkráceně postihnout mottem „Mezi městem a domem“.

Ekologické centrum Javorník, foto: Radek Brunecký


Obřadní síň nové radnice v Uherském Hradišti, foto: Tomáš Rasl


Rodinný dům v Kuřimi, foto: Tomáš Rasl

zdroj: gjf.cz
-vb-

–>–>

0 Shares