Křižovatky architektury – Investor a památkář: kolegové nebo soupeři?

Křižovatky architektury - Investor a památkář: kolegové nebo soupeři?

Architekt a památkář – to je oblíbené a nevyčerpatelné téma. Jsou to spolupracovníci nebo rivalové? A jak do jejich vztahu vstupuje investor? S těmito složitými vztahy velmi úzce souvisí zásadní otázka, kterou si společnost klade u každé historické stavby. Chránit nebo její osudy ponechat náhodě?

Pokud zní odpověď „ano“, pak ale vzniká otázka další: jak takový chráněný objekt využít, jaký nový smysl jeho další existence bude mít? To je možná jeden z nejžhavějších problémů památkové péče a relací mezi starou a novou zástavbou – nejen stavbu zachovat, nejen ji zrekonstruovat, ale zároveň také najít funkci, která historický objekt udrží v aktivním životě.

Především na tyto otázky a problémy hledají odpověď letošní Křižovatky architektury, které proběhnou 3. 6. 2014 v Národní technické knihovně v Praze. Na konferenci vystoupí např. Naďa Goryczková, generální ředitelka NPÚ; Radomíra Sedláková, NG v Praze; Zbyněk Linhart, starosta Krásné Lípy; Jaroslav Šafer, Šafer Hájek architekti; Martin Hanzl, Karlovarské minerální vody, investor lázní Kyselka.

Více informací a on-line registrace: .