MMR ocenilo rekonstrukci Vršovického zámečku

MMR ocenilo rekonstrukci Vršovického zámečku

Ministerstvo pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování ocenily opravu Vršovického zámečku v Praze 10. Uvedlo to vedení městské části v tiskové zprávě. Mezi 15 staveb nominovaných na hlavní cenu Stavba roku se ale investice za 270 milionů korun nedostala. V objektu sídlí domov pro seniory, součástí je obřadní síň.

Při vyhlášení nominací byly předána dílčí ocenění. „Jednu ze zvláštních cen, konkrétně Cenu Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování za veřejný prostor získal Vršovický zámeček Prahy 10,“ řekla ČTK Petra Prokopová z Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která cenu Stavba roku vyhlašuje.
    
Vršovický zámeček je budovou bývalé manufaktury na výrobu hedvábí, později sloužil jako radnice. Po opravě za 270 milionů korun dokončené letos v dubnu v něm vzniklo sociální zařízení pro seniory s 75 lůžky a obřadní síň.
    
Budova leží na místě původní Štočkovské vinice při usedlosti Špendlikářka. Roku 1776 se ve Vršovicích usadil italský obchodník s hedvábím Josef Rangheri. Po roce 1842 tu jeho syn Jiří nechal vystavět honosnou dvoupatrovou budovu s hranolovými věžemi. Sloužila pro výrobu hedvábí a sušení kokonů bource morušového. V sousedství budov vznikl i morušový sad. Rodu Rangherů areál patřil do roku 1882, kdy ho koupila obec Vršovice.
    
Hlavní cena soutěže Stavba roku bude vyhlášená 9. října. Titul může získat například Středoevropský technologický institut CEITEC, rekonstrukce lanové dráhy na Sněžku, Centrum pivovar Děčín nebo cyklistická stezka přes Labe v Čelákovicích.

Zdroj: ČTK

Foto: stavbaroku.cz