asb-portal.cz - Pomůžeme vám opravit byt a to nejen

Nová zelená úsporám: 70 000 nových pracovních míst

28.11.2012
Dotační program s názvem Zelená úsporám končí. Od nového roku ho však nahradí Nová zelená úsporám, která bude pokračovat v podpoře investic do energetických úspor. V první fázi stát plánuje rozdělit 1,4 miliardy korun především na zateplení rodinných domů. Do programu budou zařazeny práce započaté od 1. ledna roku 2013 a žádosti o dotaci budou občané moci podávat od srpna.
Nový dotační program, který bude podporovat jak soukromé, tak veřejné budovy představil v úterý 27. 11.2012 ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Nová zelená úsporám je zaměřena na investice do energetických úspor při rekonstrukcích i novostavbách a stát na ně získá peníze z dražby emisních povolenek. Stát by měl takto pro program získat 28 miliard korun a dalších 10 miliard doinvestuje Evropská unie.

Vláda si od programu Nová zelená úsporám slibuje vytvoření až 70 tisíc nových pracovních míst. Podle premiéra Nečase se jedná o lepší stimul pro ekonomiku, než je v současnosti protěžovaná fotovoltaika, protože přinese zakázky především malým a středním stavebním firmám a také firmám, které jsou na stavebnictví navázané. Podpora by neměla být jako doposud pouze dotační, ale její část bude i v podobě úvěrů a bonusů. Ministerstvo chce podporovat i přípravu projektové dokumentace.

Ministerstvo chce poskytovat dotace ve třech hladinách. Cílem je podle ministra motivovat žadatele - čím kvalitnější opatření, tím vyšší podpora.
Hladina 1 - snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 % - podpora 25 % z uznatelných nákladů
Hladina 2 - snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 50 % - podpora 35 % z uznatelných nákladů
Hladina 3 - snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 60 % - podpora 50 % z uznatelných nákladů

Podmínky programu Nová zelená úsporám budou vyhlášeny na začátku příštího roku, až bude připravena národní legislativa. První výzva je plánována na březen 2013 a vláda na ni chce uvolnit 1,4 miliardy korun. Příjem žádostí o dotace začne v srpnu 2013 a žadatelé by tak měli získat dost času na zpracování projektové dokumentace. Žádat o dotace bude možné elektronicky a na krajských pracovištích SFŽP.

Více informací bude možné získat na stránkách


zdroj: www.zelenausporam.cz
-vb-
Foto: Knauf Insulation


Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media

обращайтесь

здесь