Praha nepředloží arbitrům vzájemný návrh ohledně tunelu Blanka

Praha nepředloží arbitrům vzájemný návrh ohledně tunelu Blanka

Praha ve slíbeném termínu v pondělí nepředloží rozhodčímu soudu vzájemný návrh s rozpisem prací za 1,2 miliardy korun, které jsou nutné k dokončení tunelového komplexu Blanka. Stavební firma Metrostav, se kterou Praha vede arbitráž, nedodala potřebné podklady. V rozhovoru s ČTK to včera řekl náměstek primátora Jiří Nouza. Metrostav to odmítá. Podle mluvčího firmy Františka Poláka se tak oddaluje obnovení prací na stavbě.

Spor o dostavbu se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci loňského roku zastavil práce. Rozhodci od té doby řeší platnost smluv mezi městem a Metrostavem a částky, které Praha stavební firmě dluží. Metrostav minulý týden oznámil rozšíření žaloby. Dluh tak činí 2,7 miliardy korun.

Praha při posledním soudním stání přislíbila, že 10. března předloží arbitrům seznam a vyčíslení prací, které jsou nutné pro zprovoznění Blanky. Schválení takového návrhu by pravděpodobně otevřelo cestu k dostavbě a zprovoznění tunelu.

Nouza ale ČTK řekl, že materiál ještě není dokončený. Důvodem je podle něj i to, že Metrostav nedodal podklady. „Požádáme o prodloužení termínu pro podání druhého vzájemného návrhu,“ uvedl. Navíc by podle něj měly sumu 1,2 miliardy nejprve schválit rada a zastupitelstvo. Zastupitelé se kvůli tomu možná sejdou v průběhu března na mimořádném zasedání. „Je na čase přijmout politickou zodpovědnost,“ doplnil.

„Spolupracujeme, jak jen můžeme,“ ohradil se mluvčí Polák. „Pokud je to pravda, tak nás to mrzí. Oddaluje se tím obnovení prací na Blance,“ uvedl. To připouští i vedení Prahy. Podle Nouzy totiž týden zdržení může znamenat odklad otevření Blanky až o měsíc. „Každý týden teď může znamenat měsíc na konci,“ uvedl náměstek.

Termín otevření problematické stavby, která vyjde Prahu zhruba na 36 miliard korun, se několikrát posunul. Nyní mluví primátor Tomáš Hudeček o létě. Metrostav ale už dřív uvedl, že obnovení a dokončení prací potrvá několik měsíců. Další zdržení může přinést i fakt, že Praha zatím nemá dispečink, který má provoz v tunelu řídit. Jeho technologické vybavení a zkoušky přitom potrvají řadu měsíců. Pokud se sejde mimořádné zastupitelstvo, mělo by řešit i tuto problematiku.

Vizualizace projektu: www.tunelblanka.cz
Zdroj: ČTK

0 Shares