Světovaru mizí šance na dotaci

Světovaru mizí šance na dotaci

Plzeň musela zrušit výběrové řízení na sanace v areálu Světovar, kde má vzniknout archiv a kulturní fabrika. Zamýšlený termín dostavby posunutý na konec září 2015 se tak stává nereálným. Město tím ztrácí šanci na více než stomilionovou dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad. Zda se tzv. 4x4 Cultural Factory a archiv nakonec dostaví i bez evropských peněz nebo se projekt zastaví, bude na zastupitelích.

Kulturní fabrika a archiv měly být hotovy v červnu 2015, stavbu ale zkomplikoval nález nebezpečného dehtu v izolacích. Město proto požádalo Výbor Regionální rady ROP Jihozápad o posun termínu na 30. září 2015 a začalo odstraňovat izolace. Kromě toho radnice vypsala soutěž na sanace.

„Napoprvé se přihlásil jen jeden uchazeč, to z hlediska zákona znamenalo soutěž na sanace zrušit a nabídku neposuzovat. Okamžitě jsme vypsali zakázku znovu, přihlásili se dva uchazeči, ale ani jedna z nabídek nebyla správně,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář. Podle něj se termín 30. září 2015 jeví velmi nereálně, což město sdělilo i ROP. Šindelář nepředpokládá, že by výbor rady ROP za těchto okolností dotaci schválil.
    
„Říkali jsme, že to jejich datum je nereálné, a ukázalo se, že to tak je,“ řekl náměstek hejtmana Plzeňského kraje a předseda Regionální rady ROP Jihozápad Ivo Grüner. Podle něj bude muset úřad ROP informace města ke Světovaru vyhodnotit, nejspíše pak peníze převede do výzvy určené pro školství, většinou jde o projekty základních, středních a vyšších odborných škol.
    
Reálný termín pro zastupitele, aby se mohli seznámit s problematikou a mohli jednat o Světovaru, je podle Šindeláře v prosinci. „Tím, že jsme nevysoutěžili sanační práce, tak se nám to celé posouvá. Jednáme se zhotovitelem, jestli by ještě nenašel nějaký způsob, jak to dokončit, ale vidím to velmi nereálně,“ uvedl náměstek.
    
Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký, jenž by měl být nově primátorem Plzně, už dřív řekl, že finančně je projekt Světovaru zajištěn, město jej předfinancuje částkou 300 milionů korun, které má ve svém fondu. Teoreticky by tak mohlo Světovar dodělat za své, od počátku se ale s dotací počítalo.

Zdroj: ČTK