asb-portal.cz - Pomůžeme vám opravit byt a to nejen
Partneři kategorie

Barvy v interiéru: Jakým způsobem ovlivňují distribuci světla v prostoru?

11.09.2018

V modelové místnosti (viz řezopohled) osvětlené fasádními okny a světlíky jsme postupně měnili barvy a lesk povrchů všech stěn. Pomocí programu VELUX Daylight Visualizer 2 jsme pak zkoumali, jakým způsobem se mění hodnota činitele denní osvětlenosti. ČDO (daylight factor) představuje % denního světla, které projde z exteriéru do interiéru.

Odraz světla od lesklých povrchů významným způsobem ovlivňuje skutečné prosvětlení interiéru. Na vzorové místnosti je rozdíl v průměrné hodnotě činitele denní osvětlenosti 25%.
Bílá lesklá Odraz světla od lesklých povrchů významným způsobem ovlivňuje skutečné prosvětlení interiéru. Na vzorové místnosti je rozdíl v průměrné hodnotě činitele denní osvětlenosti 25%.

Místnost v bílém matném provedení má průměrnou hodnotu ČDO nad 5%, to znamená že pohodlně splňuje požadavek na čtení a psaní. Místnost v bílém matném provedení má průměrnou hodnotu ČDO nad 5%, to znamená že pohodlně splňuje požadavek na čtení a psaní.
Bílá matná Místnost v bílém matném provedení má průměrnou hodnotu ČDO nad 5%, to znamená že pohodlně splňuje požadavek na čtení a psaní.

Pokud stejnou místnost vymalujeme černou barvou, přijdeme o 30% ČDO. V této barevnosti je už hodnota na úrovni 3,6%, což je hodnota vhodná pro koupelny, šatny, relaxaci. Pokud stejnou místnost vymalujeme černou barvou, přijdeme o 30% ČDO. V této barevnosti je už hodnota na úrovni 3,6%, což je hodnota vhodná pro koupelny, šatny, relaxaci.
Černá Pokud stejnou místnost vymalujeme černou barvou, přijdeme o 30% ČDO. V této barevnosti je už hodnota na úrovni 3,6%, což je hodnota vhodná pro koupelny, šatny, relaxaci.

Červená Barevné provedení mísností ovlivňuje ČDO dle daného odstínu – viz následující hodnocení.
Červená Barevné provedení mísností ovlivňuje ČDO dle daného odstínu – viz následující hodnocení.

Modrá

Šedá

Žlutá

TEXT: RED
FOTO: VELUX

Článek byl uveřejněn v časopisu .

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media