Partneři sekce:

Malá kuchyň? Žádný problém! Využijte prostor chytře a efektivně

Malá kuchyň? Žádný problém! Využijte prostor chytře a efektivně

Ne každý má to štěstí, že se může kulinářsky vyřádit ve velké kuchyni. Ale co na tom? I z malé kuchyně můžete pomocí několika osvědčených triků vykouzlit vzdušný a příjemný prostor pro vaření. Prozradíme vám, jak z malé kuchyně vytěžit maximum a dokázat ostatním i sobě, že na velikosti nezáleží.

Světlé barvy a sklo
V malé kuchyni určitě neexperimentujte s barvami a raději ji vymalujte čistě bílou barvou. Prostor tím opticky zvětšíte. Kuchyňské linky z masivního dřeva sice vypadají úchvatně a mají duši, nicméně v malé kuchyni jejich krása tolik nevynikne. Proto dejte přednost kuchyňské lince v lesklejším světlém dekoru, který perfektně odráží světlo a přidá kuchyni na velikosti.

Tip: Vybíráte-li si kuchyňskou linku do malého prostoru, vyberte si tu s prosklenými dvířky. Prostor tím opticky zvětšíte.

Jestliže vám to možnosti dovolí, zvolte si kuchyňskou linku ve tvaru U. Získáte tím další pracovní prostor a pokud jej zvenčí doplníte o barové židle, tak i místa k sezení. Pohodlné a stylové seženete například na Hawaj.cz

Kuchyňská linka: zaměřeno na vnitřek
U kuchyňské linky ještě chvíli zůstaneme. Pokud si ji navrhujete od základů sami, jedině dobře, můžete si totiž její vnitřek uspořádat efektivněji a využít každý centimetr třeba tím, že do rohů umístíte plnovýsuvné systémy. Zužitkujete tím prostor, který je jinak hůře přístupný. Dalším fíglem, jak vyzrát na malou kuchyň, jsou skříňky s úložným prostorem dosahující až ke stropu. Pro lepší organizaci i úsporu místa vám poslouží rozdělovače nebo stojánky do šuplíků, pomocí kterých lépe uskladníte například poklice nebo všelijaká víka.

Vyhrajte si s úložným prostorem
Úložného prostoru není nikdy dost a obzvlášť pak v malé kuchyni hraje prim. Zkuste zapojit svého kreativního ducha a vyhrajte si s vnitřní stranou dvířek tak, že na ni zavěsíte třeba kořenky nebo držáky na hadry či utěrky. Místo ušetří i šikovné kapsáře, do nichž můžete uložit například alobal, špejle nebo pečící papír.

Nádobí ven
Pokud se vám mezi skříňkami naskytne volné místo, vyplňte jej poličkami a vystavte na ně třeba hrnečky nebo talíře, které používáte nejčastěji. Uvolníte místo ve skříňkách a vyplníte prázdná místa na zdech.

Výsuvná pracovní deska
Zábavné vaření se v malé kuchyni může lehce přehoupnout v noční můru, když najednou zjistíte, že už si ani nemáte kam položit nůž nebo kde odvážit mouku. Co si příště vyčarovat další pracovní desku jako mávnutím kouzelného proutku? Stačí, když do některého z šuplíku necháte zabudovat výsuvný systém s pracovní deskou a tu si v případě potřeby jednoduše vysunete.