asb-portal.cz - Pomůžeme vám opravit byt a to nejen
Partneři kategorie

Rošáda s místnostmi panelového bytu

02.09.2015

Na počátku byl typický panelákový byt 2+1 na pražském sídlišti: nepraktická dispozice, umakartové jádro, podlahy, dveře, okna i stěny – to všechno už důrazně volalo po zásadních změnách. Projektem rekonstrukce celého bytu se zabývala Ing. arch. Miroslava Padruňková.

Z původního 2+1 se stalo chytře řešené 3+kk

Hlavním zadáním investorky bylo přetvořit byt takovým způsobem, aby vzniklo příjemné a pohodlné bydlení pro maminku se sedmiletým synem. Cílem měla být změna stávající dispozice a maximálně racionální nové členění bytu: oba obyvatelé  domácnosti měli nadále mít svůj soukromý prostor a větší klid.

Takové nelehké zadání ovšem vyžadovalo někde vytvořit jednu ložnici navíc. Ta ovšem v původním bytě nebyla – důvtipným řešením se ale našla. Vznikl tak byt s oddělenými ložnicemi a příjemným společným obývacím prostorem spojeným s kuchyní. Jak se toho dosáhlo? V tomto typu panelákového bytu je celkově nepraktická, naddimenzovaná kuchyň. Ta se ale spolu s umakartovým bytovým jádrem nově přeměnila na samostatné WC, koupelnu a malou ložnici majitelky bytu. Z kuchyně, hned za kuchyňskou linkou,vedl v původním bytě průchod do umakartového jádra – přes minikoupelnu na WC. Což není nejhygieničtější. Po rekonstrukci je přístup na WC i do koupelny pouze z předsíně.

Zasahovalo se do panelů

Aby se složitá přestavba zdařila (a zejména s přihlédnutím ke špatnému původnímu stavu bytu a k nutnosti zásahů do železobetonových panelů) se musela najít zkušená stavební firma. Volba tady padla na stavebně konzultační firmu MTMCO, která provedla stavební práce a také technický dozor během výstavby.

Skoro utajené dveře a nové niky

Netradičně – průchodem v nové kuchyňské lince – se vchází do ložnice matky. Tento vchod je málo viditelný, dveře jsou barevně sjednoceny s kuchyní. Bytové jádro se posunulo a pootočilo a v podstatě tam, kde bývala kuchyňská linka, je zabudovaná v této ložnici skříň; kolmo k původnímu směru kuchyňské linky. Aby velké a hmotné kusy nábytku (vestavné skříně, nová kuchyňská linka) opticky nezatěžovaly celkem malý prostor bytu, všechno se schovalo do stavebně připravených nik.

Super důležité: úložné prostory

Aby byl nový byt pohodlný a nepřeplněný, bylo zapotřebí nově vytvořit dostatečné úložné prostory, kterých bylo v bytě málo. Díky změněné dispozici mohla být v předsíni navržena veliká vestavná skříň. Protáhla se na celou délku předsíně, čímž zmizely dveře do synova pokoje; do něj se nyní vchází z obytného prostoru. Také do dětského pokoje a ložnice matky se podařilo důvtipně zakomponovat nové úložné prostory – v dětském pokoji bylo například využito místo za nově vybudovanými dveřmi. Na toaletě, v nově vzniklé vestavné skříni s posuvnými dveřmi, našla místo pračka a úklidové prostředky.

Sjednocený prostor

Systémem nik a vestavěných skříní do nik se podařilo dosáhnout toho, že v celém bytě nic zbytečně nepřekáží, netrčí do prostoru, vše na sebe plynule navazuje.  S cílem prostor opticky zvětšit a sjednotit se vybíraly i materiály a barvy – například jednotná podlahová krytina, neutrální šedo-bílé tóny, ořechová dýha v obytných místnostech. Koupelna a toaleta byly vydlážděny teplým odstínem tmavohnědé dlažby, obklady stěn jsou provedeny matným obkladem v barvě bílé kávy.

Výsledkem veškerých změn je pohodlné bydlení a spokojenost na straně investorky i architektky.

Text: Alena Gembalová
Foto: ing. arch. Jan Fiedler


Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Petr
gauč proti kuchyňský lince? to se mi snad zdá .. by mě zajímalo, za co se dává titul ing. arch?? setkal sem se s timhle titulem několikrát a vždy to byla katastrofa .. a tady se to jen potvrzuje :-/
Odpovědět | 30.09.2018, 12:02
Jurdo
Peťko - Máš smutný obmedzený amatérsky názor. Žiadna snaha o otvorené zmýšľanie! Architekti a dizajnéri a v podstate všetci ostatní profi kreatívci sú skutočne úspešný a jedinečný najmä vtedy, ak rozmýšľajú "out of boxes", prinášajú nové, nekonvenčné pohľady, riskujú s neopozeranými nápadmi, ktorými NAPĹŇAJÚ POŽIADAVKY KLIENTA! Je tento byt zariaďovaný pre teba? Bola požiadaa klienta pri tomto byte: "zariadenie musí vyhovovať stereotypným predstavám Peťka."?. Alebo sa katastrofa odohráva len v zaškatuľkovanej znudenej mysli ľudí bez štipky fantázie...? ...nie - nie som Ing. arch. ... =P
Odpovědět | 05.10.2018, 11:26

Další z Jaga Media

https://designedby3d.com

www.onlyyou.od.ua