Partneři sekce:

Byt pro tříčlennou rodinu

Byt pro tříčlennou rodinu

Na architekty z 0,5 Studia se obrátil investor s žádostí o rekonstrukci svého bytu 1+kk o celkové ploše 50 m2, kde bydlel společně s přítelkyní. Pro mladý pár byl malý byt dostatečný, ovšem s narozením dítěte vzrostly požaday na prostor nejen pro rodiče, ale i pro nového obyvatele.

Po diskusi s majitelem dospěli architekti k přeorganizování hlavní místnosti, ve které bylo nutné spojit větší množství funkcí. Jediná místnost v sobě měla spojovat ložnici, šatnu, knihovnu, jídelní kout, dětský i obývací pokoj. Požadaem pro architekty bylo vložení patra na spaní, vytvoření dostatečného úložného prostoru jak na oblečení, tak na osobní věci, umístění knihovny a jídelního stolu. Vytvoření prostoru vhodného pro dítě na hraní, kam by mohla být později umístěna i jeho vlastní postel a zejména formulování volného prostoru, ve kterém stále mělo zbýt místo pro rodiče a jejich potřeby.

Byt pro tříčlennou rodinu
Prvním krokem byla výměna starší laminátové podlahy za dubové parkety, což pokoj výrazně zútulnilo a poskytlo dítěti příjemnější prostředí pro hraní.
Častokrát se místnost opticky zmenší vložením patra do části místnosti, proto se architekti, ve snaze tomu předejít, rozhodli pro umístění patra v celé její šířce. Vložení patra umožnily vysoké stropy. Pohodlný průchod zajišťuje dostatečná podchozí výška patra (210 cm). Patro je na bocích usazeno na šatních skříních a je bezpečně přístupné po schodech, pod nimiž zároveň vznikl prostor pro skladování větších věcí. Bezpečnost v patře zabezpečuje síť natažená po obou stranách, která ovšem nenarušuje dojem vzdušnosti.

Byt pro tříčlennou rodinu
Na malém prostoru bylo nutné sloučit některé funkce. Příkladem může být knihovna, která slouží současně jako podpora patra a dělící prvek, vymezující prostor pro budoucí umístění dětské postele.
Vložené patro s podpůrnými skříněmi je umístěno do nejméně osvětlené části místnosti. Do zbylého volného prostoru bylo nutné umístit jídelní a pracovní stůl, bicí soupravu a hernu, a výhledově sem přijde umístit i dětská postel.

Architekti kladli velký důraz na použité materiály. Bílé lamino se ukázalo jako vhodný materiál pro skříně v dolní části zejména proto, že bílá barva prostor opticky zvětšuje. Samotné patro je z naolejované březové překližky, ve které vyniká přírodní struktura. Boční stěnu pokoje nechali architekti oškrábat, čímž vznikl zajímavý výtvarný prvek. Hlavní stropní osvětlení je z jediného místa distribuováno pomocí barevných textilních kabelů.

Byt pro tříčlennou rodinu
Vzhledem k velké pestrosti nároků se architekti při řešení malého bytu snažili o co největší komprimaci funkcí. Důraz byl kladen na správně zvolené materiály, které prostor opticky zvětšují. I přes malý prostor neměli být obyvatelé ochuzeni o komfort.

Byt pro tříčlennou rodinu

Díky vloženému patru a nosným skříním se podařilo v jedné otevřené místnosti (35 m2) spojit všechny funkce nutné pro pohodlné bydlení tříčlenné rodiny. Architektům se ale především podařilo vymezit to vůbec nejcennější – volný prostor.

Byt pro tříčlennou rodinu

Byt pro tříčlennou rodinu

Realizace: Byt I. P. Pavlova pro tříčlennou rodinu
Autor: , MgA. Pavel Nový, MgA. Vít Svoboda                                                                                          

Lokace: Praha

Alena Urbancová
Foto: MgA. Peter Fabo
Vizualizace: 0,5 studio