asb-portal.cz - Pomůžeme vám opravit byt a to nejen
Partneři kategorie

Betonová vila

10.10.2018

Na okraji Nového Jičína zakoupil soukromý investor mírně se svažující parcelu s cílem postavit zde dům pro svou rodinu. Dům s velkou garáží a dílnou, dům hmotově čistý a jednoduchý, prostorově velkorysý, poskytující dostatečné soukromí, realizovatelný v maximální možné míře svépomocí.

„Klient chtěl dům šitý na míru. Takový, ve kterém se bude zrcadlit jeho zájem o automobily a architekturu,“ říká architekt Kamil Mrva. „Vrchní část domu, ve které se nachází garáž a dílna, má ocelovou nosnou konstrukci i fasádu.

  V domě se zrcadlí klientův zájem o automobily a architekturu.

V domě se zrcadlí klientův zájem o automobily a architekturu.  

Obytná část je celá z betonu. Když jsem se klienta ptal, proč právě beton, odpověděl mi, že chce mít dům pevný, prostorný a bezúdržbový. Volba materiálu tedy byla jasná. V otevřeném betonovém prostoru lze pak správnou volbou barev a nábytku doplňovat život a zabydlenost.“

  Majitel chtěl dům pevný, prostorný, bezúdržbový.

  Majitel chtěl dům pevný, prostorný, bezúdržbový.

Netypická dispozice

Pro zajištění soukromí a pohledové izolace vůči okolí navrhli architekti z ateliéru Kamila Mrvy dům do terénního zářezu. Prostory pro bydlení rodiny se nacházejí v přízemí, patro navazující na ulici je využíváno jako garáž a dílna.

  Obytné prostory se nacházejí v přízemí, patro navazující na ulici je využíváno jako garáž a dílna.

  Obytné prostory se nacházejí v přízemí, patro navazující na ulici je využíváno jako garáž a dílna.

Klient si přál ponechat železobetonové konstrukce v maximální možné míře jako pohledové, v co nejsurovějším stavu, proto je obvodová stěna realizována jako sendvič s vnější a vnitřní betonovou pohledovou vrstvou a tepelnou izolací uprostřed.

 Železobetonové konstrukce jsou navrženy v maximální možné míře jako pohledové.

 Železobetonové konstrukce jsou navrženy v maximální možné míře jako pohledové.

Betony na míru

„Beton je nádherný,“ říká o hlavním materiálu budovy Kamil Mrva. „Pevná konstrukce, pevný základ, materiál nabízející mnoho variant provedení. Ať už zcela surový, pohledový, s reliéfem vytvořeným pomocí bednicích desek…“

  Pevná konstrukce, pevný základ, materiál nabízející mnoho variant provedení

    Pevná konstrukce, pevný základ, materiál nabízející mnoho variant provedení

Požaday byly kladeny především na pohledový beton na stěnách a stropech. Z toho důvodu byly vytvořeny speciální receptury betonů na míru požadaům stavby, které navrhla akreditovaná laboratoř Betotech. Pro realizaci hlavní betonové části byl navržen lehce zpracovatelný beton Easycrete pevnostní třídy C35/45.

  Obvodová stěna je realizována jako sendvič s vnější a vnitřní betonovou pohledovou vrstvou a tepelnou izolací uprostřed.

  Obvodová stěna je realizována jako sendvič s vnější a vnitřní betonovou pohledovou vrstvou a tepelnou izolací uprostřed.

Výzvy a inspirace

Netypický projekt domu v Novém Jičíně byl pro Kamila Mrvu jednou z výzev, se kterými se jakožto architekt setkává na každém kroku téměř dennodenně. Ne všechny se ovšem podaří realizovat. „Když jedete ­autem nebo vlakem, člověk stále přemýšlí, co by zlepšil, co by zdokonalil. Nejen ve svých projektech, ale celkově. Když projíždíte obcemi a vidíte, co všechno by se dalo spravit, už vám to v hlavě sepne a říkáte si: tenhle prostor by si zasloužil vyčistit, tamta budova zrekonstruovat… Architektura není jen úkol, který dostaneme. Je to neustálé samostudium, které trvá v podstatě celý život.“

  Interiér dílny

  Interiér dílny

 

Rodinný dům

Místo: Nový Jičín
Architekt: Kamil Mrva
Spolupráce: Lenka Burešová, Jaroslav Holub
Investor: rodina Pořízkova
Dodavatel betonu: Českomoravský beton
Receptura speciálních betonů: laboratoř Betotech
Použitý beton: Easycrete C35/45
Projekt: 2011
Realizace: 2013

 

TEXT: RED
FOTO: STUDIO TOAST

Článek byl uveřejněn v časopisu .

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media