asb-portal.cz - Pomůžeme vám opravit byt a to nejen

Bludný kámen je prosklený a energeticky racionální

27.09.2018

Horská rezidence „Black Lodge“ v norských Sunnmøre Alpách je důkazem, že chladné počasí a moderní prosklené fasádní konstrukce se již nevylučují. Excelentní izolační vlastnosti fasád, oken a dveřních systémů Schüco umožnily realizovat energeticky rozumné prosklené plochy navzdory proměnlivému a často velmi chladnému klimatu v této oblasti.

Region kolem Ålesundu je jednou z nejoblíbenějších turistických oblastí v Norsku, vrcholky pohoří Sunnmøre Alp vyčnívají téměř 2000 metrů nad fjordy. Black Lodge se nachází uprostřed tohoto velkolepého prostředí a krčí se na mírném svahu jako bludný balvan. Nepravidelný tvar fasády a střešních povrchů budovy připomínající zdejší skály je zdůrazňován neobvyklými materiály - ocelovými plechy Corten s rezavou patinou a smrkovými panely - v kombinaci s dřevěným obložením interiéru.

Tvar budovy navržený studiem Invit Arkitekter připomíná skály nedalekých hor.
Koncepce interiéru jednopatrové rezidence vychází z myšlenky dvou objektů přecházejících, resp. splývajících do větší, třetí budovy. Vchod rozděluje budovu a přechází ve větší otevřený prostor. Samostatné ložnice pro majitele objektu a hosty se nacházejí po obou stranách od vchodu. Pokoje, ve kterých se může ubytovat až dvanáct osob, jsou vybaveny patrovými postelemi a nejrozsáhlejší koupelnou v budově s přímým vstupem k venkovní horké koupeli. Centrální obývací pokoj jako společenské centrum zůstává navzdory různým funkčním zónám otevřený a je v něm jídelna i malá kuchyň s ostrůem na přípravu jídla. Prostor s rohovým zasklením nabízí nejkrásnější panoramatický výhled na alpskou scenérii.

Interiér je obložen mořeným i přírodním dřevem.

Transparentnost vs. soukromí
Ve svém návrhu norské studio Invit Arkitekter rozvinulo hlavní myšlenku v podobě oddělení a zároveň vzájemného propojení vnitřních a vnějších prostorů na několika úrovních. Téma transparentnosti a soukromí se promítá ve fasádě budovy, která vykazuje různé stupně průhlednosti či úplného soukromí, a to od úzkých vodorovně a vertikálně uspořádaných pásů oken až po obrovské otevřené prosklené plochy. V centrálním obývacím pokoji se nachází dokonce kombinace zasklení od podlahy ke stropu se shrnovacím systémem posuvných dveří.

Vysoce izolované prosklené fasády Schüco FW 50+.SI a dveřní systémy si poradily s chladným norským regionem.

Oblast Sunnmøre má velmi proměnlivé klima, v horách napadne každý rok několik metrů sněhu, letní období může být horké, s teplotami až 30 stupňů Celsia, ale ty mohou klesnout i k 10° C - rychlé změny počasí jsou tu běžné. O to důležitější je energetický koncept, který ekonomicky a spolehlivě udržuje pokojové teploty v komfortním rozmezí. Pro pasivní domy certifikovaná sloupko-příčková fasáda Schüco FW 50+.SI použitá v Black Lodge splňuje náročné požaday tím, že kombinuje nejnovější technologii vysoce izolačních rámů s trojitým zasklením. Zásadně tak snižuje energetické ztráty v zimě a současně chrání proti slunečnímu teplu v horkých dnech. Navzdory použití materiálů, které nabízejí maximální tepelnou izolaci, umožňuje koncepční volnost a jednoduché a racionální zpracování. To nejlépe dokazuje geometricky složité zasklení obývacího pokoje od podlahy ke stropu. Bezrámově je propojeno se shrnovacím posuvným systémem Schüco ASS 70 FD, který také disponuje nejvyššími izolačními standardy a současně svou funkční flexibilitou v teplých dnech šetří prostor při otevření vstupu na terasu.

Rozsáhlá, úzkými profily rámovaná prosklená fasáda v kombinaci s rezavou patinou ocelových plechů Corten a smrkového obložení: To je rezidence Black Lodge v Ålesundu, Norsko.
Zatímco výrazný tvar budovy, ocelový obklad Corten s rezivou patinou a hliníkové a skleněné pry odrážejí trendy moderní architektury, dřevěné obložení s černě mořenými smrkovými plochami odkazuje na klasické pojetí, typické pro tradiční horské chaty v Norsku. Nicméně tepelný komfort s elektrickým podlahovým vytápěním či krbovými kamny na dřevo pro "přirozené" vytápění a atmosféru respektuje moderní požaday.


Autor fotografií: Invit Arkitekter, Ålesund / Johan Holmquist

ZDROJ: PR článek společnosti Schüco CZ

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media