asb-portal.cz - Pomůžeme vám opravit byt a to nejen

4. díl: Jak dopravit beton do konstrukce? Nejčastěji pomocí mobilních čerpadel na beton

29.03.2018

Při objednávce betonu se rozhoduje nejen o nákupu samotného materiálu a jeho dopravě na stavbu, ale také o způsobu jeho ukládání do konstrukce. Přímo z mixu se ukládá asi 60 % betonu, pomocí čerpadel průměrně 39 %, zbývající procento připadá na tzv. bádie, což jsou trychtýřovité nádoby zavěšené na jeřábu. V Praze je poměr ukládání pomocí čerpadel vyšší, činí až 60 %.

Aby se dal beton čerpat, musí mít vhodnou skladbu. O návrh správné skladby čerpatelných betonů se stará technolog . Vhodný stroj – čerpadlo – pak na základě požadau betonárny zajistí dispečer čerpadel. Ten zohlední potřebnou vzdálenost čerpání, požadovaný hodinový výkon a pošle na stavbu ten správný prostředek pro čerpání.

PRO ZVÍDAVÉ: Podrobnosti k čerpatelnosti betonu lze najít zde: .

Typy čerpadel

se provádí za pomoci mobilních i stabilních čerpadel, automixů s čerpadlem na nástavbě (tzv. pumpomixů) a betonovacích věží (velké stavby). Největší mobilní čerpadlo v České republice má délku ramene 58 metrů, běžně se používají čerpadla s délkou ramene od 17 m. Tento údaj představuje možnou vzdálenost čerpadla od konstrukce, neboli délku výložníku, zkrátka délku ramene čerpadla s trubkou.

K tomuto rameni lze připojovat další hadice. Ty však leží na konstrukci a manipulace s nimi dobu ukládání betonu do konstrukce značně prodlužuje. Malá přívěsná čerpadla lze použít pro beton s kamenivem do 16 mm, avšak tato čerpadla nejsou vhodná např. pro drátkobetony z důvodu rizika ucpání.

TIP PRO VÁS: Nabídku čerpadel „Rozměrovou tabulku čerpadel skupiny Českomoravský beton“ si lze stáhnout zde: .

Interaktivní přehled čerpadel mohou zájemci najít zde: .

Tloušťka použitých hadic závisí nejen na , ale také na způsobu manipulace s nimi. Standardně se používá průměr 125 mm, v případě ruční manipulace s hadicemi se používá průměr 100 nebo 65 mm. Při použití užších průměrů hadic betonárna navrhuje úpravu receptury na drobnější kamenivo.

1. díl rádce na beton: JAK SPRÁVNĚ VYBRAT BETON?
2. díl rádce na beton: JAK PŘIPRAVIT STAVBU PŘED BETONÁŽÍ ZÁKLADOVÉ DESKY
3. díl rádce na beton: DOPRAVA JAKO SOUČÁST OBJEDNÁVKY BETONU

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media

https://velotime.com.ua

www.best-cooler.reviews/

www.vy-doctor.com.ua