asb-portal.cz - Pomůžeme vám opravit byt a to nejen
Partneři kategorie

Obklady a dlažby: Jak správně nalepit mozaiku?

09.10.2018

Oproti jiným typům povrchu mají obklady a dlažby jedno velké – velmi snadno se udržují a téměř na nich neulpívají nečistoty. Například pro alergiky je to nejvhodnější varianta povrchu, který si mohou pro svůj domov zvolit. Jak si vybrat správnou dlažbu pro svůj projekt? Na jaká kritéria při výběru hledět? A jak správně nalepit mozaiku, abychom svůj interiér vhodně zkrášlili?

Jaké jsou typy dlaždic?

V současné době lze vybírat z široké škály dlaždic, které se liší materiálem, úpravou i povrchem. V základu lze však dlaždice rozdělit takto:

(Ne)glazované dlaždice: glazování propůjčuje dlaždicím individuální vzhled a dodává jim na chemické i mechanické odolnosti. Neglazované dlaždice zase více zdůrazňují přírodní odstín dlažby, jsou však daleko citlivější na skvrny a vlhkost.

Leštěné dlaždice: Leštěním pomocí mlýnských kamenů z karbidu křemíku získávají leštěné dlaždice ušlechtilý, lesklý povrch. Existují leštěné slinuté dlažby a leštěné dlažby z přírodního kamene (z křemenného kompozitu). Leštěné dlaždice je bezpodmínečně nutné naimpregnovat vhodnou chemií na dlažbu!

Dlaždice podle oblasti použití: Stěnové obklady mají zpravidla jiné vlastnosti než podlahová dlažba. Podlahové dlaždice jsou samozřejmě mnohem odolnější a zpravidla musí být voděodolné, bezpečné pro chůzi a protiskluzové. Při nákupu dlažby je proto nutné dbát na minimální požaday na dlažbu a skupiny oděru.

Dlaždice s kalibrovanou hranou: Dlaždice se před vypálením lisují do určitého tvaru. Díky tomu získávají jejich hrany mimořádnou odolnost proti úderům a nárazům a také jednotný, pravoúhlý formát. Následně se dlaždice vyměří a roztřídí podle „kalibru“ – tj. podle velikosti a zkompletují dohromady. Kalibrované dlaždice nejsou ve srovnání s rektifikovanou dlažbou sice tak přesně rovnoměrné, ale ani nemají ostré okraje.

Dlaždice s rektifikovanou hranou: Dlaždice se po procesu vypálení ještě jednou opracují (vyrovnají) a získají tím jednotnou velikost s hranami v 90° úhlu. Je tak možné je položit s minimální spárou o šířce 1,5 až 2 mm. Nerektifikovaná dlažba se pokládá se spárou o šířce 2 až 8 mm. Širší spáry kašírují rozdíly ve velikostech dlaždice.

Při nákupu je pak vhodné dopředu vědět, jaký počet dlaždic je třeba nakoupit. Není totiž zaručeno, že dlaždice stejného typu budou mít vždy stejnou barvu – což je způsobeno vypalováním. Je proto vhodné nakoupit celý objem naráz, aby byla barevnost povrchu zaručena, a při pokládání pečlivě vybírat z kartonů dlaždice tak, aby k sobě barevně ladily. Rovněž je také vhodné koupit několik dlaždic navíc v případě poškození hotové dlažby a nutnosti výměny dlaždice.

Správné vlastnosti dlažby a obkladů

Při nákupu dlažeb a obkladů je třeba vždy dbát na to, aby zboží bylo vyrobeno v souladu s normou EN. Tato evropská norma stanovuje minimální požaday na kvalitu pórovinových a kameninových dlaždic a představuje tak pro zákazníky důležitou pomůcku při orientaci v sortimentu. Obklady a dlažby shodné s evropskou normou EN mají regulované minimální požaday na odolnost proti opotřebení, vsakovost, toleranci rozměru, rovnost povrchu, mrazuvzdornost a pevnost v tlaku a ohybu.

Při výběru dlažby je tak třeba dbát na několik různých kritérií. Pokud dlažbu používáme v exteriéru, bude vystavena mrazu, vodě a teplu. Tyto povětrnostní vlivy jsou příčinou velmi intenzivního pnutí materiálu – je proto třeba volit mrazuvzdorné dlaždice, ideálně s protiskluzovými vlastnostmi.

Další důležitou vlastností je třída odolnosti proti povrchovému opotřebení. Tato klasifikace slouží k orientaci při výběru dlažeb a garantuje nákup optimálních výrobků pro konkrétní potřeby. Obecně platí – čím vyšší třída, tím odolnější dlažba. Celkem je 5 tříd odolnosti. Pro obklady lze použít dlažbu třídy 1, do koupelny stačí třída 2, obývací pokoje a ložnice už vyžadují třídu 3 a pro frekventovaně užívané místnosti s vysokým zatížením, například kuchyň, je třeba třída 4.

Stejně důležitá je pak protiskluznost, jak bylo už zmíněno u venkovních, mrazuvzdorných dlaždic. Tento efekt je důležitý zejména pro nebytové prostory a oblasti, ve kterých je bezpečnost na prvním místě. Na schody a ke vchodu se hodí dlažba s třídou R9, koupelny vyžadují R9 či R10 a u dalších prostor mohou požaday být i přísnější. Třídy protiskluznosti se pohybují na stupnici od R9 do R13. Z hlediska odolnosti dlaždice jsou ­důležité i třídy otěru a vrypová tvrdost. U třídy otěru opět platí, že čím vyšší je hodnota, tím odolnější je dlaždice. U vrypů je to samozřejmě podobné. Dlaždice se řadí dle Mohsovy stupnice tvrdosti, která má celkem 10 stupňů.

Jak na ozdobnou mozaiku

Instalace mozaiky trvá, kvůli schnutí lepidla, přibližně 3 hodiny na m2 a celý proces zvládne jedna osoba. Před započetím prací je vhodné si rozvrhnout, kam chceme mozaiku umístit. Rovněž je vhodné nejprve nanést obklady, než začneme práce na mozaice, a to tak, aby nám mozaika vyšla na celé kousky a nemuseli jsme ji řezat například v půlce dlaždičky – nevypadalo by to dobře. Mozaiky jsou také zpravidla tenčí než běžný obklad, a proto je před jejich instalací nutné připravit podkladovou vrstvu, která rozdíl výšek vyrovná. Pro tyto účely poslouží například stavební deska Jackoboard. Nesmíme opomenout zohlednit tloušťku vrstvy lepidla a zubu hladicí lžíce.

01 | Vyrovnání plochy
Pečlivě změříme prostor vyhrazený pro mozai­ku. Ke srovnání rozdílu výšek použijeme stavební desku. Tu v případě potřeby ořízneme a následně nalepíme na určené místo.

02 | Lepení
V čisté nádobě připravíme flexibilní lepidlo na přírodní kámen vhodné pro skleněnou mozaiku, důkladně ho promícháme míchadlem s nízkými otáčkami. Lepidlo nanášíme ozubenou špachtlí v rovnoměrné vrstvě.

03 | Uložení mozaiky
Mozaiku uložíme tkaninou na zadní straně do lepidlového lůžka. Pracujeme zdola nahoru, mozaiku zatlačujeme do lepidla gumovým hladítkem.

04 | Otvory v mozaice
Pro sanitární instalace vyřízneme v mozaice otvory odlamovacím nožem. Mezery můžeme zaplnit malými kousky. Kostičky upravujeme štípačkami. Běžně ovšem mezery zakryje sanita či baterie.

05 | Mozaika na podlaze
Při instalaci na podlahu, tentokrát s mozaikou z přírodního kamene, postupujeme podobně. Použijeme lepidlo na přírodní kámen a vhodnou ozubenou stěrku. U okraje a v místě odpadu uloupneme z mozaiky několik kamínků.

06 | Výplň volných míst
Výplňové kamínky upravíme pomocí štípacích kleští a uložíme je do lepidla u okraje nebo u odpadu.

07 | Vtlačení do lepidla
Mozaiku opět zatlačujeme gumovým hladítkem. Výplňové kamínky lze umisťovat a zatlačovat, dokud nebude lepidlo zcela zaschlé.

08 | Mozaika na kulatých površích
Mozaiku lze použít i na kulaté povrchy. Oblou plochu musíme změřit a přizpůsobit jí velikost mozaiky. U soklu vaničky použijeme disperzní lepidlo, nanášíme ho ozubenou lžící. Mozaiku ideálně zasuneme až pod okraj vaničky, jemně přitlačíme rukou do lepidla.

09 | Spárovací hmota
Se spárováním vyčkáme, dokud lepidlo není zaschlé. V čisté nádobě připravíme spárovací maltu na přírodní kámen.

10 | Nanesení spárovací hmoty
Maltu naneseme hladítkem na spárování, úhlopříčně ji vtíráme do spár. U mozaiky z přírodního kamene dbáme na dostatek spárovací hmoty! Je-li hmota matná a světlá, zaschla a plochu je možné otřít a přebytečnou hmotu setřít vodou.

11 | Očištění od spárovací hmoty
K otření použijeme houbu namočenou ve vodě. Před každým otěrem houbu důkladně propláchneme. Zároveň ale houba nesmí být příliš mokrá.

12 | Elastický silikon
Po zaschnutí a otření spárovací malty můžeme přechod mezi stěnou a podlahou vyspárovat elastickým silikonem pro vytvoření dilatační spáry. Nanášíme rovnoměrně a bez bublinek, uhladíme spárovacím hladítkem. Na závěr můžeme osadit zařízení koupelny.

Info o materiálu:

» Dlažby a obklady jsou, zejména u třídy zpracování III nebo IV (střední, resp. vyšší zatížení), výrazně odolné proti oděru.
» Vyšší cena dlaždic zpravidla znamená také delší životnost dlažby.
» Glazované keramické dlaždice jsou mimořádně odolné vůči vlivům počasí, i dlaždice však podléhají určitému opotřebení.
» Dlaždice jsou nenáročné na údržbu a minimálně náchylné na znečištění.
» Dlaždice jsou díky své tepelné vodivosti ideální pro pokládku na podlahové topení.
» Keramické dlaždice jsou ohnivzdorné.

Co budete potřebovat:

Flexibilní mrazuvzdorné lepidlo na obklady a dlažbu
AKKIT 402 149 Kč/5 kg

Silikon na přírodní kámen
AKKIT 602 119 Kč/310 ml

Stavební desky Jackoboard
1200 x 600 x 10 mm 289 Kč/ks

Mozaikový obklad
Obkladová kámen nebo pásky
– podle druhu 390–1390 Kč/m2

Spárovací malta na přírodní kámen
AKKIT 502 85 Kč/2 kg

Nářadí
tužka
odlamovací nůž
vrtný věnec pro instalaci
vytlačovací pistole
vědro
ozubená stěrka, zub 3 mm
míchadlo
hladicí lžíce
hladítko na spáry
štípací kleště
vodováha, skládací metr
rovnací lať

Tip

U některých druhů dlažeb je uváděna velikost dlaždice v přibližných rozměrech, a to proto, že dlaždice podléhají při vypalování, vzhledem k vysokým teplotám, procesu přirozeného smršťování. Tím může dojít k drobným odchylkám v rozměrech 1 až 2 mm. Proto se mohou vyskytnout výrobou podmíněné odchylky rozměrů uvedených na kartonech, resp. v e-shopu, od výrobních rozměrů. Z tohoto důvodu se vysoce kvalitní dlažby kalibrují nebo rektifikují. Rozměr těchto dlaždic je uváděn na milimetr přesně. Jednotné rozměry kalibrovaných a rektifikovaných dlaždic se nejen pozitivně projeví na obrazu spár, ale také sníží náročnost jejich údržby. A jelikož je vydlážděná plocha mimořádně rovná, nemohou se bakterie, nečistoty ani houby tak rychle rozšiřovat.

Odborník radí:

„Pokud potřebujete do dlažby nebo obkladů vyvrtat otvor, existují tři způsoby jak na to:
Potřebujete-li zhotovit několik různých průměrů, dejte přednost nastavitelnému vykružováku otvorů, který dokáže vyvrtat v dlaždici přesný kruhový otvor a je vhodný pro průměry cca do 90 mm. Pro vyvrtání otvorů pro vypínače apod. lze použít děrou. Běžné průměry jsou k dostání jako nástavce. Pro malé průměry děr, například na protažení kabelů, lze použít také vrtáky do skla nebo ostré vrtáky do tvrdého kovu.“

Adéla Kadlečíková, odbornice z oddělení obkladů a dlažeb, Hornbach

 

TEXT + FOTO: Hornbach

Článek byl uveřejněn v časopisu .

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media