EUROfasády: Ve zdravém domě zdravý duch

EUROfasády: Ve zdravém domě zdravý duch

Společnost Eurofasády se sídlem v Ústí nad Labem vznikla na základě dlouholetých zkušeností zakladatelů s montáží odvětrávaných a difuzně otevřených fasád. Za cíl si kromě prodeje svého sortimentu klade i osvětu zákazníků ve smyslu rozšíření odvětrávaných fasád jakožto předpokladu pro zlepšení kvality vnitřního prostředí budov. Společnost v rozhovoru představili Daniel Puc a Ladislav Kobaník, jednatelé společnosti.

Pokuste se prosím stručně charakterizovat vaši společnost. V čem je vaše nabídka unikátní?

Nabízíme široký výběr funkčních fasád, které po celou svou životnost pracují pro zákazníka zdarma, na základě fyzikálních vlastností. V nabídce máme široký výběr kvalitních systémů odvětrávaných fasád od dlouholetých a léty prověřených světových výrobců.

Pokuste se definovat základní principy odvětrávané fasády.

Každý stavař ví, že základem je vždy udržet stávající zdivo v suchu, které se potom stane tím nejlepším izolantem a které přijme, ale hlavně umí vydat vlhko. Proto se nabízí otázka – co se děje s touto vlhkostí? Jaké procesy probíhají pod neprodyšnou fasádou? Právě proto jsme zastánci funkčních, trvale odvětrávaných fasádních systémů. Odvětrávaná fasáda je jako pláštěnka, která stavbu chrání. Zákazník má možnost výběru – může si vybrat vzhled, materiál a umístění – vzdálenost od stávající zdi, kde lze zvolit i potřebnou tloušťku izolace. Pláštěnka chrání proti vnikání vlhka a vody zvenku, izolace naopak propouští vlhkost z interiéru do vzduchové mezery a mezera funguje díky komínovému efektu, který lze přirovnat k trvale zapnutému fénu. Vlhkost se odvádí vně konstrukce.

Proč se věnujete právě odvětrávaným fasádám? Jaké jsou hlavní výhody odvětrávaných fasád?

Každý ní systém sníží, nebo úplně zastaví průchodnost vzduchu a par obvodovou konstrukcí. Odvětrávaná, neboli difuzně otevřená fasáda vám zaručí volně dýchající dům bez plísní a vlhkosti. Vlhkost vznikající v každé domácnosti (vaření, koupání, úklid, sušení prádla, kytky, mazlíčci, akvária) je přirozeně přijímána zdivem a dále odváděna vnějším pláštěm budovy. Zakonzervuje (uchová kvalitu a rovněž cenu) a ochrání proti povětrnostním vlivům původní konstrukci domu (zděnou, dřevěnou, betonovou, kamennou). Naše fasády umožňují zdravé bydlení bez dalších investic.

Kdo jsou vaši primární zákazníci?

Naši zákazníci jsou převážně majitelé rodinných domků, ale čím dál více se rozmáhá i zájem bytových družstev či podniků. Hlavním důvodem je převážně snižování rizik vzniku plísní a koncentrace vlhkosti třeba ve starších stavbách, kde podříznutí a kvalitní odizolování není možné, ať už s ohledem na náklady, proveditelnost nebo omezení provozu. Opět je nutné poukázat i na údržbu a náklady s ní spojené, třeba opravy prasklin, různých stěrek, které po čase odpadávají…

Dodáváte fasády od několika výrobců, jak si je vybíráte?

Měřítek výrobce je z naší strany určitě více: kvalita, záruky zákazníkovi a hlavně funkčnost a bezpečnost. A pak hodně dbáme na konkrétní požaday našich zákazníků, takže hledáme výrobce a systémy, které dokážou vyhovět každému.

Nekonkurujete si vzájemně?

Určitě ne, nebereme to jako konkurenci, ale jako zdravý motor pro výrobce. Cílem je dodat tu nejvhodnější fasádu pro každého. Nezáleží primárně na tom, zda je materiálem plast, beton, sklo, kovy nebo dřevo, důležité je zaručit trvalou odvětranost stavby.

Ohlídat technologické postupy u tak široké nabídky je poměrně složité… Stejně tak třeba získávání potřebných certifikací.

Provádíme pravidelnou a důslednou kontrolu technologických postupů na stavbě. A neměnnou součástí naší práce jsou pravidelná školení montážních pracovníků u výrobců.

Jak hodnotíte současnou ekonomickou situaci? Stavebnictví vykazuje velkou setrvačnost, můžete být přesto optimisté?

Současná ekonomická situace je pro většinu našich obyvatel těžká. Každá investice je pečlivě zvažovaná, zda se vyplatí a co pro daného zákazníka přinese. Stavebnictví se v současné době nachází v recesi, oživení se očekává v roce 2015. Je zřejmé, že cena energií a fosilních paliv stále roste, rovněž požaday na kvalitu bydlení, z čehož lze bez složitých úvah dojít k závěru, že kvalitní zateplení zhodnotí dům a ušetří peníze. Tudíž pro nás je důležité těmto úvahám vycházet vstříc naší nabídkou.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Můžete nastínit plán rozvoje firmy?

V současnosti se soustřeďujeme na informovanost potencionálních zákazníků o výhodách zateplení našimi systémy. Pokoušíme se lidem více rozlepovat oči, aby přikládali větší důraz kvalitě svého bydlení – tedy zdravému prostředí, jehož jsou odvětrávané fasády předpokladem. Druhým důležitým bodem je rozvoj sítě obchodních partnerů a s tím související rozvoj sítě montážních pracovníků.

Ladislav Kobaník a Daniel Puc, jednatelé společnosti

Ladislav Kobaník a Daniel Puc, jednatelé společnosti

Rozhovor připravil: Matej Šišolák
FOTO: EUROfasády

Článek byl uveřejněn v časopisu .