asb-portal.cz - Pomůžeme vám opravit byt a to nejen
Partneři kategorie

Střešní tašky pro památkově chráněné objekty

02.10.2018

Odborníci památkového ústavu mají o střešních krytinách jasno a majitelům málokdy ustoupí. Jak vybrat správnou krytinu pro památkově chráněné objekty?

Střešní krytina objektů v ochranných pásmech či rezervacích je často jablkem sváru mezi majitelem a památkovou péčí, jelikož názor obou stran na vhodný typ krytiny se často rozchází. Při podání žádosti o výměnu střešní krytiny proto majiteli velmi často může přijít stanovisko s podmínkou typu: „Krytina bude materiálově v místě tradiční, tj. z pálených tašek typu bobroa, popřípadě tašek drážkových – tašky budou režné, tj. bez povrchové úpravy glazurou nebo engobou.“

Proč taška pálená?

Vysvětlení je nasnadě – betonová krytina (neřku-li plechová) je novodobým výrobkem, který je z pohledu památkové péče nevhodný pro objekty, u kterých je žádoucí zachovat původní vzhled, ráz a tradici lokality. Oproti tomu je pálená taška výrobkem, který spoluvytváří chráněné hodnoty staveb a zachovává kontinuitu v lokalitě.

Rozdíly jsou nejen ve vzhledu, ale i v projevech stárnutí krytiny. Betonová taška stárne jinak než taška pálená, což v rámci chráněného území není žádoucí jev. Objekt s betonovou krytinou pak působí, zejména v dálkových pohledech a výhledech z exponovaných bodů v lokalitě, cizorodě a rušivě.

Proč bobroy/falcoy?

Typ krytiny je stanoven s ohledem na nejvyšší pravděpodobnost výskytu daného typu krytiny v lokalitě. Bobroy a falcoy jsou krytinou, která má na území České republiky bohatou historii a řadí se mezi nejpoužívanější krytiny.

Doporučením krytiny typu bobroa/falcoa se tak památkový ústav snaží udržet shodný materiál charakteristický pro danou lokalitu a udržet shodné tvarové řešení viditelné části střešního pláště (a to včetně způsobu kladení krytiny), což je důležité zejména s ohledem na místo a historickou tradici a zachování charakteristické textury střešní krajiny.

Co je zakázané?

Co přes památkovou péči ovšem rozhodně neprojde, i když bude zvolen vhodný typ krytiny, to jsou různé úpravy glazurou či engobou – tyto tašky totiž mají vzhled značně odlišný od klasických, zachovávají si velmi nežádoucí „stálost“ a neumožňují krytině přirozeně stárnout a patinovat. Krytina proto musí vždy být režná bez povrchových úprav.

Přehled režné bobroy:

Opál

Keramická taška Opál ctí charakteristický kulatý tvar a hladký povrch klasických bobrovek – je tedy vhodná i pro historické a památkově chráněné objekty.

Šířka tašky
180 mm

Délka tašky
380 mm

Hmotnost
1,8 kg/ks

Spotřeba
33,7–38,3 ks/m2

Cena bez DPH
14,10 Kč/ks

Výrobce
Bramac

Bobroa

Hladká střešní krytina vhodná k uložení na řídké i husté laťování. Použitelná i na vykrytí různých, i oblých, tvarů (volské oko, kužel, úžlabí ad.).

Šířka tašky
180 mm

Délka tašky
380 mm

Hmotnost
1,7 kg/m2

Spotřeba
od 36 ks/m2

Cena bez DPH
13 Kč/ks

Výrobce
Tondach

Creaton Klassik

Keramická bobroa je vypalovaná pomocí moderní technologie na bezních H-kazetách. Taška Klassik je vhodná pro šupinové krytí, taška Ambiente pro korunové krytí.

Šířka tašky
180 mm

Délka tašky
380 mm

Hmotnost
2,05 kg/ks

Spotřeba
20,6–33,6 ks/m2

Cena bez DPH
16 Kč/ks

Výrobce
Creaton

Bobroa

Bobroy německého výrobce jsou vhodné na památkově chráněné objekty, pro korunní i šupinové krytí. K nám jsou dováženy tři různé odstíny bez povrchové úpravy.

Šířka tašky
180 mm

Délka tašky
380 mm

Hmotnost
1,8 kg/ks

Spotřeba
34–39 ks/m2

Cena bez DPH
12,10 Kč/ks

Výrobce
Walther-Jacobi

Přehled režné falcoy:

Falcoa 11

Ražená drážková taška se drží klasického tvaru z 19. století. Hluboké drážky v hlavové i boční části zvyšují těsnost krytiny, je tedy vhodná i pro extrémní klimatické podmínky.

Šířka tašky
275 mm

Délka tašky
433 mm

Hmotnost
3,8 kg/ks

Spotřeba
11,1 ks/m2

Cena bez DPH
43,10 Kč/ks

Výrobce
Tondach

Francouzská 12

Taška je pálena naplocho pro dosažení maximální tvarové a rozměrové přesnosti. Dvojitý zářez s hlubokým hlavovým a bočním drážkováním zabezpečuje pevné a odolné spojení krytiny.


Šířka tašky
277 mm

Délka tašky
465 mm

Hmotnost
3,6 kg/ks

Spotřeba
11,3 ks/m2

Cena bez DPH
51 Kč/ks

Výrobce
Tondach

Steinbrück

Drážková taška Steinbrück je alternativou k památkáři preferované tašce Univerzál – která se netěšila takové oblibě jako ostatní výrobky typu „falcoa“.

Šířka tašky
233 mm

Délka tašky
400 mm

Hmotnost
2,8 kg/ks

Spotřeba
16,1 ks/m2

Cena bez DPH
32,60 Kč/ks

Výrobce
Tondach

Granát 13

Keramická pálená taška je vhodná pro menší a středně velké objekty. Taška se drží tradičního vzhledu falcoy, je proto vhodná i pro památkově chráněné objekty.


Šířka tašky
258 mm

Délka tašky
430 mm

Hmotnost
3,6 kg/ks

Spotřeba
13–14,2 ks/m2

Cena bez DPH
27,80 Kč/ks

Výrobce
Bramac

 

Info o materiálu:

Z hlediska dostupnosti lze volit prakticky ze všech pálených bobrovek na trhu – výběr je poměrně rozmanitý. U drážkových tašek vhodných z památkářského hlediska už tak pestrý výběr není, jelikož je na trh dodává znatelně méně výrobců. Dle konkrétních doporučení památkového ústavu jsou preferovanými drážkovými taškami Tondach krytiny Falcoa 11, Francouzská 12 a 14 či Univerzál 12, u Bramacu pak Granát 13.

Břidlicové krytiny

Patrně jedinou výjimku mezi střešními krytinami tvoří objekty, na kterých je historicky doložená krytina z břidlice. Přestože je samozřejmě žádoucí pokusit se zachovat původní krytinu, lze u těchto objektů akceptovat výměnu za vláknocementové šablony grafitové barvy a tvaru „česká šablona“.

 

TEXT: redakce ve spolupráci s PP, porovnání vytvořeno z podkladů jednotlivých firem
FOTO: Shutterstock, jednotlivé firmy

Článek byl uveřejněn v časopisu .

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media